B2B, B2C ve C2C Nedir?

Tarih: 23.03.2023 20:28
B2B, B2C ve C2C Nedir?

B2B, B2C ve C2C, e-ticarette her biri kendine özgü özelliklere ve hedef kitleye sahip üç yaygın iş modelidir. E-ticaret, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler için ezber bozan bir unsur haline geldi. E-ticaret sayesinde işletmeler, farklı lokasyondaki müşterilerle bağlantı kurarak çevrimiçi ürün veya hizmet pazarlama imkanı buldu. E-ticaret, B2B, B2C ve C2C iş modelleri sayesinde çok farklı işletme profillerine hitap etmektedir. Bu yazımızda üç farklı işletme modeline ve hitap ettikleri hedef kitleye birlikte göz gezdireceğiz.

B2B, "işletmeden işletmeye" anlamına gelir. B2B iş modeli, işletmeler arası ürün veya hizmet pazarlama olarak tanımlanabilir. Pazarlanan hizmet veya ürün, ofis malzemelerinden yazılım çözümlerine kadar farklı alanlarda olabilir. B2B e-ticaret işlemleri, B2C işlemlerine göre büyük hacimli malzeme ve sipariş değerlerini içerir. B2B e-ticaretin hedef kitlesi, toptan satış ve tedarikçilerle uzun vadeli ortaklığı hedefleyen  işletmelerdir. 

B2C, "işletmeden tüketiciye" anlamına gelir. B2C iş modeli, ürün veya hizmetleri doğrudan bireysel tüketicilere pazarlamayı tanımlar. B2C e-ticaret, Amazon, Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi pazaryerlerini içerdiğinden belki de en iyi bilinen e-ticaret türüdür. B2C e-ticaret işlemleri genellikle B2B işlemlerine göre küçük çapta sipariş değerleri içerir ve bireysel tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklıdır. B2C işletmeleri, arzu ettikleri kitleye ulaşmak için genellikle hedefli reklamcılık ve kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerini uygularlar.

C2C, "tüketiciden tüketiciye" anlamına gelir. C2C iş modelinde, bireysel tüketiciler, ürünleri veya hizmetleri diğer tüketicilere, genellikle Etsy, Trendyol, Hepsiburada, Shopier gibi pazaryerleri veya Dolap gibi uygulamalarla pazarlarlar. C2C işlemleri genellikle küçük ölçeklidir ve ikinci el giysiler, el yapımı el işleri veya koleksiyon ürünleri gibi düşük maliyette ürünleri içerir. C2C e-ticaretin hedef kitlesi, benzersiz veya bulması zor ürünleri düşük maliyetle arayan diğer bireysel tüketicilerdir.

Bu üç işmodeli basit görünse de, bir e-ticaret girişiminin başarısını etkileyebilecek çok fazla faktöre göre planlama gerektirir. E-ticaret platformu kurulumunda işletmeler, ödeme ve kargo entegrasyonları, müşteri hizmetleri ve veri güvenliği gibi konuları göz önünde bulundurmalıdır. B2B ve B2C için gerekli olan bu faktörler, C2C için pazaryerleri veya kullandıkları diğer uygulamalar aracılığıyla sağlanır. Bu bilgilere ek olarak, işletmeler değişen tüketici davranışlarını ve pazar eğilimlerini göz önünde bulundurarak e-ticaret stratejilerini uyarlamalı ve sürekli olarak geliştirmelidir.

B2B, B2C ve C2C, farklı hedef kitlelere hitap eden iş modelleridir.Hangi iş modelini gerçekleştirmeye uygun olursanız olun organizasyon ve süreç yönetiminizin dikkatli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Wodqo Digital sayesinde işletmelerinizi e-ticarete sorunsuz şekilde taşıyabilir ve süreç yönetimini sorunsuz sağlayabilirsiniz. E-ticaret kurulum süreçlerinde size veya personellerinize işinizi kolaylaştıracak eğitimler de verdiğimizi belirtmek isteriz. Markanıza değer katmak için buradayız! 

Yükleniyor...